Ana Sayfa | Sık Kullanılanlara Ekle | Hakkımızda | Reklam | İletişim | English
 
 Anektodlar
 Haberler
 Kronoloji
 Hayatı
 Eserleri
 Sözleri
 Hakkında Söylenenler
 Şiirler
 Makaleler
 Kitaplar
 Biyografiler
 Osmanlı - Rus Savaşları
 Hal ve Sürgün
 Jurnal
 Faydalı Linkler
 Foto Galeri

 
 
 
|
|
|
|

Haberler / II. Abdülhamit mezarı başında anıldı


II. Abdülhamit mezarı başında anıldı 
 
Osmanlı İmparatorluğu'nun 34. hükümdarı II. Abdülhamit Han, ölümünün 90. yılında mezarı başında anıldı. Anma törenine Abdülhamit'in torunlarından Harun Osmanoğlu, Abdülhamit Kayhan Osmanoğlu ile eski Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, gazeteci-yazar Avni Özgürel ve akademisyenler katıldı.  
 
Törende konuşan Prof. Dr. Mehmet İpşirli, II. Abdülhamit Han'ın tarihin en büyük devlet adamlarından biri olduğunu söyledi. İpşirli, "Abdülhamit aynı zamanda tarihin en büyük ıslahatçılarından birisidir. Çok sayıda müessese ve mektepler kurmuştur. Cumhuriyet tarihinin büyük idarecileri de bu okullardan yetişmiştir. Bu devlet adamının henüz bir biyografisinin yazılmamış olması üzücüdür" ifadelerini kullandı.

Gazeteci-yazar Avni Özgürel de, II. Abdülhamit Han için yapılan asılsız 'Kızıl Sultan' yakıştırmasına bazı Türklerin itibar ettiğini kaydetti. Sultan Abdülhamit'in son derece rasyonel bir devlet adamı olduğunu vurgulayan Özgürel, batıda hakkında en çok yazı yazılan hükümdar olduğunu kaydetti.

Eski Sağlık Bakanı Halil Şıvgın ise Osmanlı hanedan mensuplarının günümüzde fakru zaruret içinde yaşadıklarını kaydetti. Hanedan mensuplarına sahip çıkılmadığını, cenazelerini dahi kaldıramadıklarını dile getiren Şıvgın, "Eğer I. Dünya Savaşı sırasında Sultan Abdülhamit Han başta olsaydı imparatorluk parçalanmazdı. Parçalansa bile bu kadar kayıp vermezdi" şeklinde konuştu. 


Güncellenme Tarihi: 11.02.2008 15:49:27

  Yazıcı Dostu         Arkadaşına Gönder         Yorum Yaz    


Bu sayfayı ziyaret eden 12468. kişisiniz.

Yorumlar

Songül (23.03.2010)
ALLAH rahmet eylesin ona ve tüm ecdadımıza,acaba mubareğin kabri nerdedir bilen varsa yazarsa çok sevinirim... " Sultanahmet 'te tramvay yolu üzerinde , baknz : http://www.abdulhamid.org/pic_view.asp?section_id=7&c_id=&page=9
osmanli (15.02.2010)
Allah rahmet eylesin....
İLYASSAHAN (20.01.2010)
ikinci ABDULHAMİT hana kızılsultan diyen bazı türk aydınlarına ve bunu banimseyen insanlara sesleniyorum .lütfen en yakın hastahanenin nöroloji servisine baş vurun,cünkü kücük olan beyinleriniz ne vücudunuza nede dilinize hükmediyor.akıl sağlığınız için size tavsiyem budur.
kadir (30.09.2009)
ben 21 yaşındayım 19 uma kadar uluhakanı bilmiyordum üniversitede herkese ödev verilmişti bende tarihi sevdiğim için internette tesadüfen rastladım ismine derken hakkında herşeyi okudum iyisinide kötüsünüde hakkındaki kitapları okudumkendimden utandım böyle bir ecdadı nasıl olurda bu yaşımda yeni farkettim.hakkında da bir tane film yapılmış abdülhamit düşerken orada da ondan ziyade ittihatçıları anlatmış onu tam anlamıyla anlatacak bir film yapılması gerek burdan yönrtmen ve yapımcılara sesleniyorum birde bu solcular artık ulu hakanı iyi bilsinlerrrrrrrr
ömer (06.09.2009)
Asr-ı Saadeti bi yana bırakırsak dünya üzerine gelmiş geçmiş en büyük hükümdar. ayrıca Abdülhamid Han Hazretlerinin başarız olduğunu düşünen yüzde 5 lik kesim acaba hangi yüzle bu siteye giribiliyor
feramuz (14.03.2009)
benim ulu hakanim sana simdi o kadar ihtiyacimiz varki acaba gorsen taniyabiilirmisin simdiki biraktigin topraklari Hangi haberde adini duysam gozlerimden yas gelir tüylerim ürperir Mekanin cennet olsun
Osmanlı (28.02.2009)
N.Fazılın dediği gibi onu anlamak herşeyi anlamaktır. Naçizane bir ekleme yapıyorum, Aşkların en güzeli; Hulefai Raşidin dedir, Aşkların sonuncusu Halife Abdulhamid Han dadır. Bizim gibi naçizeleri torunu olarak kabul ederse ne mutlu bize.
arzu (23.01.2009)
Abdulhamıd Han gibi ulu hakana nasıl kızıl sultan gibi asılsız bi yakıştırma yapıyorlar anlam veremiyorum..ulu hakan osmanlın en kötü dönemlerinde padişahlık yaparak osmanlıyı kurtarmak için elinden geleni yapmış mükemmel bir şahsiyettir..onun tek şansızlığı osmanlı devletininin içinden çıkılmaz sorunları varken devlet yönetimini ele almasıdır..şimdi Abdulhamıd han için yakışıksız yakıştırma yapanlara bir lafım var tarihi daha dikkatli okusunlar..
elif (18.01.2009)
gerçektende güzel
uğur yardım (13.01.2009)
abdulhamid han dünyanın en mükemmel hükümdarlarından birisidir..mekanı cennet olsun..ankette başarısız bulanlara da yazıklar olsun.
Muhammed (19.11.2008)
Sana aşığız abdulhamid han .. Şahenşahım.. Allah rahmet eylesin
burak (15.11.2008)
Gerçekten Abdulhamid Han osmanlı kurtarmak için çok şeyler yaptı.nur içinde yatsın.ALLAH rahmet eylesin...
ahmet çeker (27.08.2008)
II. Abdülhamit Han için yapılan asılsız Kızıl Sultan yakıştırmasına bazı Türklerin itibar etmesi ne acıdır..nur içinde yatsın.Allah ondan razı olsun..
necmi kamalı (17.07.2008)
2 ABDÜLHAMİDİ çok seven birisiyim tüm osmanlıyı çok seviyorum hepsine allah rahmet eylesin onlar bizim dedelerimiz aslımız ASLINI inkar eden iyi sayılmaz saygılarımla.
celal yerleşmiş (19.05.2008)
Allah gani gani rahmet etsin...

Diğer Başlıklar

 
II. Abdülhamit mezarı başında anıldı
Büyükada’ya II. Abdülhamid külliyesi
Ulahlar , II Abdülhamit' e vefalarını marşla ödüyorlar
II. Abdülhamid’in petrol haritası
II. Abdülhamid’in akim kalan Dicle vapuru
 

Bölümün en çok okunanları

II. Abdülhamit mezarı başında anıldı
II. Abdülhamid’in petrol haritası
Büyükada’ya II. Abdülhamid külliyesi
Ulahlar , II Abdülhamit' e vefalarını marşla ödüyorlar
II. Abdülhamid’in akim kalan Dicle vapuru

En çok okunan haberler

Sultan İkinci Abdülhamid Hayatı
II. Abdülhamid dönemindeki eğitim yatırımlarını özetlersek
II. Abdülhamit mezarı başında anıldı
II. Abdülhamid’in petrol haritası
Sultan II. Abdülhamid Arşivi İstanbul Fotoğrafları
II. Abdülhamid Siyasi Hatıralarım
ABD’nin çözemediği Abdülhamid bilmecesi - Mustafa Armağan
Abdülhamid'in Siyonizm'le dansı , Mustafa Armağan
Abdülhamid'in hal' fetvasını kim vermiştir? , Ahmet Akgündüz
Hal kararını Tebliğ ve Selanik eSürgün

Haftanın Sorusu

II. Abdülhamid yönetimini başarılı buluyor musunuz?
Evet başarılı
Hayır BaşarısızII. Abdülhamid osmanlı pahişah , ottoman sultan ,

Copyright © 2007 www.abdulhamid.org 

sihirliparmak.COM